Čo nesmie chýbať detskej izbe, do ktorej sa budú vaši potomkovia radi vracať? A čo tam naopak nepatrí? V čom rodičia pri zariaďovaní izbičky chybujú najčastejšie?
Skúsená interiérová dizajnérka Markéta Fleischnerová nám prezradila, na čo sa zamerať, keď budujeme izbičku snov.
1. Rozdelenie izbičky
Detská izba by mala byť rozdelená do niekoľkých zón podľa činností, ktorým sa v nej dieťa bude venovať. Určite tak nesmie chýbať priestor pre hru, prácu, spánok a ukladanie vecí. Stred izby by mal byť voľný. Toto pravidlo ostatne platí nielen pre detskú izbu, ale prospeje i vašej spálni alebo pracovni. Keď totiž stred miestnosti zaplníte nábytkom, nebude ňou dobre prúdiť vzduch.
2. Spanie
Miesto, kde dieťa večer zloží hlavu, by malo byť najpokojnejším v celej miestnosti. Dôležité je, aby z postele bolo dobre vidieť na dvere. Keď na ne totiž nevidíme, cítime sa byť ohrození. Potenciálny nepriateľ môže vojsť nespozorovaný. Posteľ preto nepatrí ani do najútulnejšieho výklenku, z ktorého nie je vidieť k vstupu.
3. Materiály
Mnoho detských izbičiek je zariadených nábytkom z chemicky závadných materiálov. Zabúdame na prírodu a kupujeme lacné lamino z Ikey, z ktorého sa vyparujú látky prispievajúce ku vzniku alergií. V lete pomôže častejšie vetranie, ale v zime sa výpary v izbičke koncentrujú a alergie sa zhoršujú. Ktorý materiál je teda pre zdravie najlepší? Jednoznačné drevo. Nábytok z neho vyrobený nemusí byť vôbec nuda, šeď, nuda, nuda. Na trhu si obstaráte nepreberné množstvo farieb a olejov, ktoré sú šetrné nielen ku zdraviu, ale i k prírode.
4. Farby
Farby hrajú v atmosfére izbičky veľmi dôležitú úlohu. Keď je ich pokope moc, nerobí to dobrotu. Detskému kráľovstvu vládnu hračky, a tie väčšinou hýria farbami. Takže keď je k tomu jedna stena modrá, druhá žltá a stoličky natreté karmínovou farbou, budú sa vaše deti nonstop cítiť ako na LSD. Preto stenám pristane skôr biela alebo krémová. Pokiaľ ale do izbičky obstaráte biely nábytok, môžete stenu natrieť svetlým pastelovým odtieňom. Predsa len nezariaďujete ordináciu praktického lekára.
5. Aký stôl vybrať
Drevený! A najlepšie bez koliesok, rovnako ako stoličku. Pracovná doska by mala byť 70 cm vysoko a s hĺbkou od 70 cm do 80 cm. Užší stôl nemá zmysel zaobstarávať, pretože akonáhle dieťa začne pracovať na počítači, nevojdú sa mu naň lakte.
6. Viac detí v izbičke
I keď izbičku zdieľa viac detí, každé by malo mať svoj priestor. Dve deti znamenajú nielen dve postele, ale tiež dva stoly a dve skrine. Určite by to nemalo byť tak, že jeden má krásny nový stôl a druhý píše úlohy pri kvetinovom stolíku. To nie je spravodlivé.
7. Mami, ja chcem váľandu!
Deti váľandy väčšinou milujú. Tie mladšie si v nich radi budujú domčeky a hniezdočká. V tom im môžete pomôcť napríklad závesom, ktorý môže byť v oboch poschodiach. Poschodové postieľky ale majú i svoje úskalia. Matrac musí dýchať, a preto je potrebné, aby ležala na rošte. Lenže na toho, kto spí „na prízemí“, potom padá viac prachu a roztočov.
8. Moodboard alebo zapojte deti!
Moodboard je nástenka, na ktorú si každý môže nalepiť alebo nakresliť všetko, čo sa mu páči a čo by si prial mať vo svojej izbičke. Inšpiráciu hľadajte v časopisoch, vo svojej fantázii i na internete. Buďte však opatrní, aby ste neskĺzli len do scrollovania myšou hore a dole. Dizajnérka Markéta Fleischnerová odporúča vyrábať s deťmi koláže, pretože sa tak viac sústredia a zapoja viac zmyslov. Až dôjde na realizáciu, pokúste sa deťom splniť aspoň niektoré z ich prianí!
9. Teplota
Na spanie by v miestnosti malo byť určite chladnejšie než v priebehu dňa. To platí pre izbu detí i dospelých. Deti i dospelí však určite poteší hrejivý koberček pred posteľ, do ktorého spustia nohy ráno po prebudení. Obecne sa však vyplatí izbičku neprekurovať. Mierne otužovanie totiž deťom jedine prospeje.
10. Svetlo
Zabudnúť by sme podľa Markéty Fleischnerovej na lampičku pri posteli a centrálne svetli. Podceniť by sme nemali osvetlenie a umiestnenie pracovného stolu. Detské oko sa vyvíja a najlepšie je preň prirodzené osvetlenie a možnosť výhľadu z okna. Pamätajte tiež na to, že dieťa ľavák potrebuje svietiť sprava, aby si pri písaní netienilo rukou.
Verte svojej intuícii.
Markéta Fleischnerová svojim klientom radí, aby miestnosť alebo byť vnímali dotykom, čuchom i sluchom. Ako vám znie podlaha a vonia nábytok? Pre vytvorenie kvalitného interiéru sa vypláca dať na svoje pocity. Na svojich kurzoch interiérového dizajnu Markéta učí, ako interiér „objaviť“ a ako zistiť, čo je pre život v ňom podstatné.
Text: Alice Kavková Foto: Profimeida, archív Markéty Fleischnerovej
Zadajte súťažný kód z kartičky, a zapojte sa do súťaže o skvelé ceny!
Kartička so súťažným kódom je v každej súprave elektronickej ceruzky s knižkou. Kód môžete použiť iba raz, po vyplnení údajov budete zaradení do zlosovania o skvelé ceny. Podrobnosti súťaže nájdete TU.