Ako zladiť prácu, domácnosť a batoľa a neprísť pri tom o rozum

To, že sa vám narodilo dieťa neznamená, že musíte opustiť prácu, ktorú milujete. Ide iba o to,  všetko dobre naplánovať. Lenže práve plánovanie častokrát býva tá najťažšia časť.

1. Nechajte si pomôcť

Prvá pripomienka je pomerne banálna, ALE! Mnoho novopečených matiek nedokáže požiadať o pomoc. „Chceš s tým pomôcť?“ „Nie, ďakujem, ja to zvládnem,“ znie moja odpoveď, zatiaľ čo tuším, že som niekde tesne pred zrútením. Ďakujem Bohu, že sa môj partner tieto odpovede naučil dešifrovať.

2. Nechajte si NAOZAJ pomôcť

Že nestíhate nakupovať a variť? Tak po prvé, svet sa nezblázni bez čerstvej paradajkovej polievky a za druhé, existuje riešenie. Váš partner a zdieľané nákupné zoznamy! Skúste napríklad Out of milk, Anylist alebo Cozi. No a dá sa tiež využiť niektorá z donáškových služieb, v ktorej okrem surovín nakúpite i hotové jedlá. V priebehu šestonedelia to pre mňa s partnerom, ktorý nerozozná petržlenovú vňať od šalátu, bola skutočná záchrana.

3. Znížte svoje ambície

„Chcem mať tri deti, skvelú kariéru, telo modelky, spokojného manžela a doma vždy upratané a napečené. „ Ha ha ha. Tak dobre. Proste nemôžete mať všetko. Alebo takto, môžete, ale bude vás to stáť balík peňazí za upratovačky, kuchárky a opatrovateľky. PS: Kim Kardashian má stopercentne tiež niekedy mastné vlasy, na tričku fľak od kávy a spotené fúzy. Len to nedáva na instagram.

4. Zrovnajte si diáre

Urobte si to pekné (s kávou, tortou a pohárom prosecca) a pokiaľ máte okolo seba tých, ktorí sa podieľajú na starostlivosti o vášho potomka, ku koncu mesiaca si vždy zrovnajte diáre na nadchádzajúce obdobie. Napíšte si všetko podrobne a svoje voľné dni si zvýraznite nejakou farbou. To by bola stará dobrá old school metóda, z tých súčasných skúste napríklad Google kalendár, ktorý nielenže môžete zdieľať so svojimi blízkymi, zároveň vám všetkým bude pravidelne posielať upozornenie na nadchádzajúce udalosti.

5. Vytvorte si týždenný plán

Každý váš deň tak môže byť trochu iný, čo je v období materskej „pauzy“ obzvlášť dôležité. Určite si dni, kedy sa budete môcť venovať práci a tie, počas ktorých na ňu ani nesiahnete. Jednak je to fér voči vášmu mozgu – ten si musí niekedy odpočinúť, a to hlavné – je to fér voči vášmu dieťaťu. Potrebuje VÁS, nie chodiaci balíček povinností, uzávierok a nedopísaných mailov. Mrknite na prezentáciu Étienna Garbugliho Ako efektívne plánovať čas alebo 26 tipov pre time management, tipy sú to užitočné, či už sedíte v kancelárii, alebo s dieťaťom na pieskovisku.

Pokiaľ ide o bežné denné rutiny, i tie si môžete rozumne rozložiť. Vývar si môžete pripraviť na týždne dopredu, zliať a uložiť do mrazničky. Z takého „polotovaru“ potom môžete urobiť nielen akúkoľvek polievku, ale tiež napríklad rizoto alebo omáčku pod mäso. A upratovanie? Skúste navštíviť stránku Terapia domova, kde sa dozviete, ako si v rodine rozvrhnúť upratovanie na menšie časti tak, aby vás to všetkých bavilo. Alebo sa vráťte k bodom číslo 1, 2 a 3 a delegujte to na niekoho iného.

6. Vybudujte si režim

Jedine tak budete vedieť, kedy vám ostáva čas na seba. Denný režim môjho syna sa síce pomerne dynamicky mení, ale niekedy to vychádza napríklad týždeň na zhruba rovnaké časy.

V jeho spacích pauzách sa snažím:

- uvariť (tak, aby mi jedlo ostalo i na druhý deň)
- zaspať (jeho poobedný spánok proste nesmiem prešvihnúť, inak sa večer cítim, ako by ma prešiel kombajn. A potom ešte raz.)
- upratať bordel po príprave obeda (do veľkých upratovaní sa púšťam len za asistencie partnera)
- a pracovať.

7. Pripravte manuál

Nie je nič horšie než náhlenie pri dokončovaní make-upu, vysávaní chrumiek z podlahy a hltaní raňajok, vysvetľovať opatrovateľke, kde má vaše dieťa pyžamo, Sunar, krém na zadok a že musí byť o 15:00 na I. P. Pavlova vedľa stánku s kvetinami, kde si dieťatko prevezmete. Či už svoje plány nazdieľate online, alebo spíšete a pripnete magnetkou na chladničku, majte ich hotové vopred. Uľahčí vám to mnoho práce a nervov.

8. Upravte svoje očakávania

Že váš partner neobliekol dieťatko do outfitu, ktorý ste mu zadala? Že šlo spať o hodinu neskôr, než chodí keď ho ukladáte vy? Naučte sa druhým dôverovať a rešpektovať ich rozhodnutie. Občas je to na kurz sebaovládania, ale máte na to najmenej 12 rokov, než sa dieťa začne strážiť samo.

9. Sústreďte sa na seba

Tento bod by mal byť vlastne bodom číslo jedna. Cítite sa občas na poslednom mieste? Je to úplne normálne a hlavne prvých pár mesiacov vás bábätko proste potrebuje. Nezabudnite ale na to, že spokojná mama sa rovná spokojné dieťa. Takže či už pracujete, po nociach študujete marketing alebo ste sa našla v kvantovej fyzike, choďte do toho!

Text: Viola Černodrinská Foto: Getty Images

 
 

CHCETE SA ZAPOJIŤ DO SÚŤAŽE?

Zadajte súťažný kód z kartičky, a zapojte sa do súťaže o skvelé ceny!

Kartička so súťažným kódom je v každej súprave elektronickej ceruzky s knižkou. Kód môžete použiť iba raz, po vyplnení údajov budete zaradení do zlosovania o skvelé ceny.
Podrobnosti súťaže nájdete TU.

SKVELÉ, KÓD JE V PORIADKU! TERAZ UŽ LEN VYPLŇTE ÚDAJE PRE ZAPOJENIE DO SÚŤAŽE!

Údaje označené hviezdičkou sú povinné *