Mami? "Kúpiš mi knižku o ľudskom tele"?

Koncept Kúzelného čítania je u nás najobľúbenejšia forma hry. Keď mala naša Stellinka 2. rôčky, kúpili sme jej pero a prvú knižku Svet zvierat. Odvtedy je pero neoddeliteľnou súčasťou našej domácnosti. Pero s nami cestuje všade a takisto knižky, ktoré postupne dopĺňame.

Keďže Stelli sa dostala do veku, kedy ju začali zaujímať rôzne témy a začala sa ma pýtať ako funguje ľudské telo, ktoré organy nám na čo slúžia, prečo máme srdiečko ako nám funguje? Prečo máme jazyk, oči, hlas? Hneď ma napadlo, že perfektnou pomôckou pre našu zvedavú dušičku bude práve knižka o ľudskom tele. Kniha obsahuje vyše 2000 zvukov. Je vhodná pre deti od 5. rokov. Na každej dvojstrane nájdu malí zvedavci pútavé ilustrácie, kvízy, špeciálne ikony a aj básničky.

Stellinku zaujala každá stránka, je v nej toľko informácií, ktoré ukrýva. Hneď v úvode sa jej páčili poznatky o vývoji ľudstva, potencionálnom živote na Marse alebo o ženách, ktoré si umelo naťahujú obručami krk.

Knižka je rozdelená do kategórií:

⭕️Čo nás drží pri živote/ srdce a pľúca 

"Mami  ja viem ako sa volá ten doktor Karl "Lanštajner". (LANDSTEINER) To je ktorý Stelli"? Ten čo bol na druhej strane pri krvi ukážem ti ho. A naozaj rakúsky lekár a pri ňom poznatky ohľadne krvi a krvných skupín, Stelli si zapamätala jeho meno aj to, že ľudia s krvnou skupinou nula môžu darovať krv každému. No ostatní len tomu kto, má krvnú skupinu rovnakú ako my. Aj náš ocko chodí darovať krv, áno, keď budeš väčšia budeš môcť aj ty chodiť darovať krv. A pomáhať tak ostatným. 

⭕️Prijímanie potravy/ tráviaca sústava 

Stellinku zaujali vnútorné orgány a to ako nám trávi, kadiaľ prechádza potrava a kde postupuje až do žalúdka. A prekvapilo náš, že muži majú v tele viac vody ako ženy. 

⭕️Pohyb/ kosti a svaly

Stelli mi často ukazuje, že si mám stlačiť kosť aká je tvrdá. Tu to mohla vidieť aj počuť, čo spája jednotlivé kosti, kĺby, čo robiť pre svoje zdravie, ako posilňovať svaly alebo čo sa stane keď sa nám kosť zlomí.

⭕️Tvoj mozog 

Schopnosti nášho mozgu sú veľmi veľké, Stelli sa naučila, čo všetko ovláda náš mozog, hemisféry, ktorá ako pracuje, vysiela signály, reflexy ale aj emócie, predstavivosť našu fantáziu.

⭕️Vnímanie sveta/ zmysly

Spoznali sme svoje zmysly, všetkých 5 zmyslov, ale aj optické klamy či to ako na nás vyplýva, keď sa dotkneme niečoho horúceho, ostrého. Všetky detičky dávajú všetko do úst, ako náš Tobko mami, áno presne ako náš Tobi, detičky skúmajú aj ústami, tam mame tiež mnoho receptorov, ktorými skúma predmety. Najcitlivejšie zmysly a receptory máme na končekoch prstov a na špičke jazyka, naopak najmenej je ich na chrbte. 

⭕️Ako vzniká život 

Toto Stellinku zaujímalo asi najviac. To ako sa narodí bábätko alebo ako sa vôbec dostane do bruška. Keďže má mladšieho bračeka, čo to už o tom vedela ale tu má pekne vysvetlené, ako sa nazýva bábätko, čo robí v brušku, ako vzniká nový život, zo vzájomnej lásky a dôvery, ako sa delí vajíčko, vzniká embryo potom následne informácie o životnom cykle, čo všetko sa dieťatko naučí akým vývojom prechádza až sa z neho stane dieťa, ktoré ide do škôlky. Neskôr teenager, dospelý a napokon starší človek, ako sú naši prastarí rodičia. A na jeho konci nastáva smrť.  Aj o tom sa píše/ hovorí a treba o tom diskutovať lebo práve v cca 4.rokoch som začala badať u Stellinky otázky ohľadne smrti, prečo ľudia musia umrieť alebo aj zvieratká, a je to tu pekne opísané, stručne jasne a výstižne.

⭕️Boj s chorobami

Na poslednej strane sú obrázky a nahrávky venované boju s chorobami, čo máme robiť, keď sme chorí.

"Mami, toto už poznám, z toho, ke sme boli chorí". "Ja viem zlatko, dúfam že už sme si to vyčerpali a už dlho dlho chorí nebudeme."

Naučili sme sa aj básničku :

Každé telo aj to tvoje, potrebuje zdravé zdroje, z času na čas vedie boj s vírusom aj bacilom. 
Kto si riadne umyl ruky a čistí si svoje zúbky nad chorobami zvíťazí, bacily hneď porazí.
Telo sa aj zvnútra čistí, ťažkosti hneď samé zistí. Keď sa vírus priblíži, hneď mu plány prekríži. 
Miazga a krvinky biele sú ochranné štíty biele, kamarátom budeš s nimi ak ješ správne vitamíny.

Stellinka pôjde tento rok už do školy a knižka jej bude nepochybne veľkou pomôckou aj do budúcnosti. Nájde v nej vždy zaujímavé odpovede na zvedavé otázky. Som veľmi šťastná, že ju vzdelávanie baví a už teraz rozmýšľam, akú knižku dostane od nás na narodeniny, pretože nepoznám lepší darček ako knižky Kúzelného čítania.

TEXT: Eva Baruníková FOTO: Eva Baruníková

 
 

CHCETE SA ZAPOJIŤ DO SÚŤAŽE?

Zadajte súťažný kód z kartičky, a zapojte sa do súťaže o skvelé ceny!

Kartička so súťažným kódom je v každej súprave elektronickej ceruzky s knižkou. Kód môžete použiť iba raz, po vyplnení údajov budete zaradení do zlosovania o skvelé ceny.
Podrobnosti súťaže nájdete TU.

SKVELÉ, KÓD JE V PORIADKU! TERAZ UŽ LEN VYPLŇTE ÚDAJE PRE ZAPOJENIE DO SÚŤAŽE!

Údaje označené hviezdičkou sú povinné *