Môj svet

„Existuje veľa ciest, ako obohatiť detský svet. Láska ku knihám je tou najlepšou zo všetkých.“

-Jacqueline Kennedy

To, že čítanie a knihy ako také, majú preukázateľne pozitívne účinky pre deti od rozvoja pozornosti, pedstavivosti, prežívania nových zážitkov a získania poznatkov, pre lepšie vyjadrovanie a mnoho iných výhod, a viesť ich k nim má veľký význam už vieme. V dnešnej modernej dobe existuje už viacero zaujímavých foriem využitia kníh, ktoré sú zaujímavé nielen pre deti ale aj dospelého.

Pracujem v materskej škole PrimaKids s deťmi vo veku, v priemere 3 rokov a čítanie kníh je našou každodennou, obľúbenou činnosťou. Tento krát sa však aj našim detičkám naskytla príležitosť oboznámiť sa s interaktívnou hovoriacou knižkou Kúzelné čítanie od Albi, konkrétne „Môj svet.

Ako prvé deti zaujala interaktívna elektronická ceruzka, ktorá po zapnutí začala na ich prekvapenie rozprávať pre nich zrozumiteľnými pokynmy. Ceruzka sa im veľmi jednoducho držala v rukách a Kúzelné čítanie sa mohlo začať. Kniha je síce odporúčaná deťom od 4 rokov a zo začiatku sa v nej orientovali za pomoci učiteľky, no za krátky čas zvládli manipuláciu s ceruzkou deti sami. Deti zaujala kreslená, farebná ilustrácia, vďaka ktorej sa oboznámili s mnohými novými pojmami, ktoré im ceruzka ihneď po priložení povedala. Po vypočutí základných názvov viaceré z detí prirodzene opakovali slová, ktoré počuli a doplňujúce informácie sme si už spoločne vypočuli všetci a jednoduchou vetou to popísala učiteľka znovu, aby deti ešte lepšie pochopili význam hovoriaceho textu.

Asi najviac zo všetkého tieto menšie deti zaujali v Kúzelnom čítaní zvuky, básničky a dialógy, prostredníctvom ktorých si rozšírili nielen pozornosť, vnímanie obrazu a zvuku ale i slovnú zásobu, fantáziu a predstavivosť. Prostredníctvom  kvalitne, dramaticky nahovoreného textu sa deti takmer autenticky priblížili ku konkrétnemu deju, ktorý sa na danej strane a téme nachádzal. Ten dostal úplne iný rozmer ich vnímania práve zvukovými efektami, narozdiel od toho ako keby ho vnímali iba čisto zrakom a hovoreným slovom, načo sme bežne zvyknutí. Pri vekovej kategórii trojročných detí v triede sme si jednoduché kvízy prešli spoločne, aby deti jednoduchšie pochopili a zvládli úlohy z kvízu. Táto forma bola pre nich veľmi zaujímavá, zároveň zábavná a vydržali pri nej celkom dlhú dobu. Počas toho sme si poprezerali, zároveň vypočuli a priblížili, čo všetko sa deje priamo v meste, cez zvieratká na vidieku, na horách až po krásne, zasnežené námestie plné ľudí a svetielok.

Kúzelné čítanie Albi nielenže prináša deťom hravou a zábavnou formou množstvo nových informácií, rozšírené obzory,  ale taktiež precvičovanie mozgu,  zlepšuje a cibrí sústredenie, napríklad aj rozširuje slovník o mnoho nových slov a  zároveň sú pri takomto veselom čítaní deti schopné aj zrelaxovať, oddýchnuť a namotivovať sa k učeniu a hraniu.

Detičky si Kúzelné čítanie natoľko obľúbili, že kúzelne pero je náš každodenný spoločník, veď predsa         

„Čítanie sú otvorené dvere do čarovného sveta“ – Francois Mauriac                                                   

a každé dieťa ten čarovný svet svojim spôsobom potrebuje.

S pozdravom Sandra Lišková,  lektor

Text: Sandra Lišková, PrimaKids-Súkromná materská škola Foto: Sandra Lišková                                                                                                                                                                             

 
 

 

 
 

CHCETE SA ZAPOJIŤ DO SÚŤAŽE?

Zadajte súťažný kód z kartičky, a zapojte sa do súťaže o skvelé ceny!

Kartička so súťažným kódom je v každej súprave elektronickej ceruzky s knižkou. Kód môžete použiť iba raz, po vyplnení údajov budete zaradení do zlosovania o skvelé ceny.
Podrobnosti súťaže nájdete TU.

SKVELÉ, KÓD JE V PORIADKU! TERAZ UŽ LEN VYPLŇTE ÚDAJE PRE ZAPOJENIE DO SÚŤAŽE!

Údaje označené hviezdičkou sú povinné *