My Englis Song Book (Helen Doron)

Tí, čo ma sledujú aj na Instagrame vedia, že u nás doma máme radi Kúzelné čítanie s perom. Nie je to tak dávno, čo som deťom kupovala knihu My first English, ktorá je vytvorená uznávanou Helen Doron. Nedávno k nej pribudla ďalšia kniha. My English Song Book je plná anglických piesní. Rada vám ju priblížim.

Najskôr by som vám rada napísala pár slov ku knihe My first English. My už sme doma z Albi mali knihu Hravá angličtina. Tá však je určená skôr pre väčšie deti a tak zatiaľ čaká na svoju príležitosť. Kniha od Helen Doron je však iná. Je plná veselých obrázkov, ktoré dieťa v momente zaujmú. Obsahuje základné témy a slovíčka, vďaka ktorým sa deťom angličtina ľahko dostane do uška. Zvieratá, farby, dopravné prostriedky, jedlo, oblečenie, rodina a v neposlednom rade aj časti tela a čísla.  Všetko nahovorené človekom, pre ktorého je angličtina rodným jazykom. Deti tak vďaka tomu získajú správnu výslovnosť aj intonáciu. V knihe nechýbajú kvízy, pesničky či zvuky. Zatiaľ čo päťročný syn zbožňuje kvízy, dvojročná dcéra nám púšťa zvuky zvierat a pesničky.

A práve pesničková je druhá kniha, ktorá vychádza pod značkou Helen Doron. Nachádza sa tu 16 piesní. Niektoré boli pre mňa známejšie, iné som počula prvýkrát. Každá pesnička má svoju stranu. Je na nej veľký obrázok, ktorý pieseň vystihuje. Pod obrázkom je text piesne. Väčšie deti si ho môžu čítať samé, tým menším ho môžeme prečítať my rodičia.

Aj pri tejto knihe si deti užijú mnoho zábavy. S knihou sa dá veľmi pekne pracovať. Je možné pustiť si výslovnosť každého slova alebo vety v pesničke. Túto funkciu najviac využíval môj syn. Neraz som si všimla, že si prepol funkciu čítania po riadkoch. A tak mu hlas v pere prečítal rodenou angličtinou verš z pesničky. Bola som pyšná, že sám od seba aj začal niektoré frázy opakovať.

Ďalšia skvelá „vychytávka“ je použitie slova z obrázku v krátkej vete. Keď je na obrázku dievča (girl), slovo si môže čitateľ vypočuť v jednoduchej vete – „This is a girl“. Pre malé deti je to podľa mňa skvelý spôsob, ako si základné vety osvojiť. V knihe sú vždy dve verzie piesní – jedna so spevom a druhá bez neho. Tá je pre deti, ktorým sa už piesne dostali do ušiek, zábavnejšia. Môžete si tak vytvoriť vlastné rodinné karaoke a užiť si pritom kopec zábavy. Piesne sú žánrovo rôznorodé. Nechýba uspávanka či náznak hip-hopu. Deťom sa táto rôznosť pesničiek páči, každé si nájde svoju obľúbenú.

Veľmi oceňujem možnosť nahrávania. Po ťuknutí na obrázok či na slovo môže dieťa nahrať svoju výslovnosť. Najskôr slovo povie anglický hovoriaci hlas z pera. Potom slovo dieťa zopakuje do mikrofónu v pere. Hneď nato z pera zaznie opäť pôvodný hlas a hlas dieťaťa. Vďaka tomu si deti môžu skontrolovať výslovnosť. Na záver nechýba jednoduchý kvíz, ktorý pri pozornom počúvaní zvládnu aj menšie deti.

Keď nám kniha prišla a vypočula som si piesne, bola som najskôr máličko skeptická. Možno to bolo tým, že niektoré som nepoznala. Potom pero do rúk dostali moje deti a všetko sa zmenilo. Moja dcéra je veľmi hudobne založená a túto knihu priam zbožňuje. Keď ju vidím chodiť s perom, je mi jasné, že budeme o chvíľu počuť Choo Choo train. Najskôr si z každej pustila kúsok a hneď prepla na ďalšiu. Postupne pesničky spoznala a dokola si púšťa svoje obľúbené. Tancuje pri nich a niektoré slovíčka opakuje. Syn je starší. Rád si pustí aj kvíz a slovíčka. Aj pri ňom som si však všimla, že si vonku pri hraní pospevuje niektorú z pesničiek. Úplne najúžasnejší sú vtedy, keď spievajú spolu.

Knihu z edície Kúzelné čítanie My English Song Book od Helen Doron sme testovali dosť dlhý čas na to, aby som ju mohla s čistým svedomím odporučiť. Chytľavé pesničky sú vhodné už pre deti od 2 rokov. Angličtina sa deťom dostane do ucha nenútene a veľmi hravou formou. A myslím, že práve tak by deti s angličtinou mali začínať. Ja osobne by som knihu odporučila kúpiť aj spolu My first English. Tá je od troch rokov veku, ale užijú si ju aj menšie deti. Minimálne s pesničkami a zvukmi. Navyše sú obe krásne a veselo ilustrované.

Text: Drominička
Foto: Drominička

Viac recenzií na detské knihy i knihy pre dospelých od autorky tejto recenzie nájdete na Drominickacita.sk.

 
 

CHCETE SA ZAPOJIŤ DO SÚŤAŽE?

Zadajte súťažný kód z kartičky, a zapojte sa do súťaže o skvelé ceny!

Kartička so súťažným kódom je v každej súprave elektronickej ceruzky s knižkou. Kód môžete použiť iba raz, po vyplnení údajov budete zaradení do zlosovania o skvelé ceny.
Podrobnosti súťaže nájdete TU.

SKVELÉ, KÓD JE V PORIADKU! TERAZ UŽ LEN VYPLŇTE ÚDAJE PRE ZAPOJENIE DO SÚŤAŽE!

Údaje označené hviezdičkou sú povinné *