Ženy, ktoré nechcú mať deti. Znie to ako román od Stiega Larssona, ale v skutočnosti je to fenomén, na ktorý sa mnoho ľudí stále pozerá cez prsty. Lenže prečo vlastne?
Herečky Jennifer Aniston, Kim Cattrall alebo Renée Zellweger. Ikonická srbská umelkyňa Marina Abramović. Oprah Winfrey a.k.a. jedna z najmocnejších žien v šoubiznise. Bývalá britská premiérka Theresa May. To sú len niektoré z mnohých známych osobností, ktoré niekedy čelili – alebo ešte stále čelia – kritike za rozhodnutie, že nebudú rodiť ani vychovávať deti.
Zrovna Abramović pred pár rokmi vyvolala poriadnu kontroverziu, keď nemeckému listu Der Tagesspiegel v rozhovore k svojim sedemdesiatym narodeninám prezradila, že sa v mladosti trikrát rozhodla pre potrat. „Deti by pre moju prácu boli pohroma,“ povedala performerka známa svojimi fyzicky náročnými projektami. „Ľudské telo má k dispozícii len určité množstvo energie a ja si neviem predstaviť, že by som ju musela deliť medzi umenie a rodinu.“
Iné známe dámy v rozhovoroch uviedli zase iné dôvody (alebo tiež žiadne neuviedli – prečo by mali?), ale všetky do jednej museli vzápätí čeliť záplave kritiky. Že sú sebecké, že bezohľadne vymenili rodinný život za kariéru, že musia zrejme byť neplodné a nešťastné. Ich životy že sú neúplné a že nikdy nepoznajú, „čo to skutočné znamená byť ženou“.
Jenny... a ďalšie ženy
Nedeje sa to samozrejme len celebritám. Podobné hlášky si pri rodinnom stole, v práci alebo medzi priateľmi vypočula asi každá žena, ktorá usúdila, že plodenie potomstva nie je nič pre ne. „Mňa za to ľudia kritizujú celý život. Keď sa im pokúšam vysvetliť, že deti vážne nechcem, posmievajú sa mi. Už som počula, že si to určite rozmyslím, že keď budem staršia, začnú mi tikať biologické hodiny, že len neviem, čo chcem,“ hovorí vo videu, ktoré ma na YouTube viac ako pol milióna videní, švédska spisovateľka a fotografka Jenny Mustard. A dodáva: „No, teraz mám tridsaťjeden a žiadne hodiny som zatiaľ tikať nepočula.“
Označuje sa za minimalistku a priaznivca udržateľného životného štýlu. S jej filozofiou sa drobci jednoducho moc nezlučujú. „Planéta unesie len určitý počet ľudí a myslím, že už sme tú latku dávno prekročili. Nepotrebujem k tomu pridávať ďalšiu záťaž,“ hovorí Jenny. K ekologickým argumentom pridáva i pár rýdzo praktických: „Milujem svoju prácu, svojho priateľa a tiež cestovanie i sťahovanie na nové miesta. To by sa mi s deťmi moc nezlučovalo. Vlastne myslím, že by to nebolo fér ani ku mne, ani k nim.“
S partnerom Davidom, ktorý to vraj vidí rovnako, je štrnásť rokov. Bývali spolu v Stockholme i na švédskom vidieku, v Berlíne a teraz v Londýne. Okrem toho pravidelne cestujú do Ázie alebo Spojených štátov. Že by sa to všetko dalo zvládnuť, keď už by človek bol rodičom? „Asi áno, ale pre mňa tam stále figuruje ten hlavný dôvod – že po deťoch netúžim. Myslím, že je skvelé, keď ľudia chcú založiť rodinu a podarí sa im to. Ale tiež si myslím, že to, čo urobím so svojim telom, je moja voľba,“ vysvetľuje Jenny.
U mužov OK, u žien tabu
Selský rozum napovedá, že to dáva zmysel: prečo by si každý nemohol žiť podľa svojho? Práve tu sa ale často uplatňuje pomyselný dvojitý meter. Davida sa vraj na deti nikto nepýta; Jenny sa pýta kdekto. A mnohým ľuďom sa jej voľba proste nepáči, takže pranierovaniu neutečie.
„Je až bizarné, že bezdetní muži takej kritike čeliť nemusia,“ povedala magazínu Glamour britská režisérka Maxine Trump, ktorá tento rok do kín posiela dokument To Kid Or Not To Kid. Vo filme otvára práve tému toho, ako sa spoločnosť pozerá na dobrovoľne bezdetné ženy. Zaujímalo ju, prečo ich toľko ľudí vníma ako hrozbu, aj keď bezpochyby nikomu neubližujú. Alebo prečo im užívatelia sociálnych sietí bežne píšu, že si „nezaslúžia mať maternicu“ a „ich existencia na Zemi je zbytočná“. (Oba sú skutočné komentáre z Facebooku.)
Päť rokov sa bavila s rodičmi, prarodičmi i bezdetnými ľuďmi, hlavne ženami. „Mnohé z nich uvádzali ako dôvod, prečo si deti neobstarali, proste a jednoducho financie. Ale tiež preľudnenie a jeho dopad na životné prostredie. A hromada ľudí mi povedala, že deti proste naozaj nechcú. Čo je podľa mňa v poriadku,“ popisuje filmárka. Protagonistky dokumentu vraj ale často mali pocit, že o tom musia klamať, že si musia vymýšľať iné, väčšinou zdravotné, dôvody. „To preto, že sa báli negatívnych reakcií, keby priznali pravdu. A tento tlak v nich vyvolávali hlavne ostatné ženy, najčastejšie ich príbuzné.“
Spoločnosť, v ktorej žijeme, je z globálneho hľadiska vlastne dosť progresívna, napriek tomu je táto téma stále ešte obrovské tabu, podotýka režisérka. Lenže – ako znovu pripomína – to sa týka naozaj hlavne ženskej časti populácie. „U mužov to ľudia väčšinou berú, u žien už toľko nie. V priebehu natáčania som prišla hlavne na jednu vec: že sa tu jedná o celú ženskú identitu. Samozrejme že otcovstvo je súčasťou tej mužskej, ale nikdy mužov úplne nedefinuje. Nie tak, ako ženu definuje materstvo. Preto si myslím, že je najvyšší čas, aby sme od základu zmenili spoločenské nároky, ktoré na ženy máme,“ vyzýva Maxine Trump.
Prečo? Deväťkrát preto
Jenny Mustard súhlasí. Sama sa k téme vrátila o tri roky neskôr a citovala reakcie svojich fanúšičiek: písali, aké sú rady, že o tejto voľbe niekto konečne hovorí otvorene a bez hanby. Vo videu dodáva, že nemá vôbec nič proti rodičom a rodičkám. Ich rozhodnutie podporuje. Len by si vraj priala to isté od nich. Prihadzuje potom deväť dôvodov, prečo je bez detí šťastná. Možno sa v nich tiež nájdete – alebo nie. Hlavne nezabudnite, že oboje je úplne v poriadku.
1. Ušetrím mnoho peňazí.
2. Život je menej komplikovaný.
3. Mám viac energie.
4. Doma mám vždy čisto a upratané.
5. Môžem sa naplno venovať práci.
6. Môžem cestovať a sťahovať sa po celom svete.
7. Nemusím sa sústrediť na viac vecí naraz.
8. Nemusím sa o nikoho báť.
9. Môžem si užívať romantiku.
Text: Marie Barvínková Foto: Getty Images
Zadajte súťažný kód z kartičky, a zapojte sa do súťaže o skvelé ceny!
Kartička so súťažným kódom je v každej súprave elektronickej ceruzky s knižkou. Kód môžete použiť iba raz, po vyplnení údajov budete zaradení do zlosovania o skvelé ceny. Podrobnosti súťaže nájdete TU.