Zatiaľčo pred pár desiatkami rokov si nosič na ulici nikto nevedel ani predstaviť a v suteréne každého paneláku bola priestorná „kočikáreň“, dnes sa trend obracia a rodičia objavujú výhody nosenia kojencov.
Aké sú najčastejšie obavy a mýty o nosení a ako môžeme sebe i bábätku nosením prospieť?
Najväčším prínosom nosenia je nesporne blízky kontakt bábätka s rodičom. Dieťa má hlavičku položenú na hrudníku matky, počúva jej tep, vníma teplo alebo rytmus krokov, čo sú všetko vnemy, ktoré pozná už z maternice. Maminka môže omnoho rýchlejšie reagovať na potreby bábätka, ktoré vďaka tomu menej plače a je pokojnejšie. Podľa stanoviska Českej pediatrickej spoločnosti má nosenie tiež pozitívny vplyv na kojenie a môže dokonca fungovať ako prevencia popôrodnej depresie alebo laktačnej psychózy.
Vďaka častejšiemu dojčeniu nosených detí totiž dochádza ku zvýšenému vyplavovaniu hormónu oxytocínu. Preventívny význam má nosenie i z hľadiska novorodeneckých kolík – vo zvislej polohe sa lepšie rozhýbe peristaltika a bábätko sa ľahšie vyprázdni. Nosené deti majú tiež omnoho viac podnetov z okolia, lepšie sa rozvíja ich svalový tonus (správne napätie) a psychika a nehrozí im ani plochá (preležaná) hlavička.
Žiadna metóda ale nie je bez rizika a to samozrejme platí aj pre šatkovanie. Obavy sa týkajú predovšetkým predčasnej vertikalizácie (zvislej polohy) a ňou spôsobenej prípadnej deformácie chrbtice. Toto riziko zatiaľ nepreukázala žiadna štúdia, obecne sa ale zvislá poloha odporúča až zruba od pol roka, kedy už bábätko samo udrží hlavičku. Do tej doby je vhodnejšie nosiť novorodenca v polohe šikmo.
Ďalšie riziká potom súvisia skôr s okolím. Patrí tu napríklad pád rodiča s dieťaťom v šatke či v nosiči alebo náraz s dieťaťom o zárubňu či do nábytku. U starších detí je potrebné počítať aj s potenciálnym nebezpečenstvom v ich dosahu, môžu na seba napríklad nečakane strhnúť horúcu vodu alebo sa zraniť, keď sú nosené pri varení. Ide ale predovšetkým o úrazy z nepozornosti, ktorým je možné účinne predchádzať.
Pri nosení je tiež potrebné dbať hlavne na správne nastavenie bedrových kĺbov bábätka. Nikdy nepoužívajte nosiče alebo polohy, v ktorých je dieťa čelom do priestoru. Bábätko by malo byť tvárou k vám, posadené a schúlené. Uhol, ktorý zvierajú nožičky s telom, by mal byť vždy najmenej 90 stupňov. Podporíte tak správny vývoj bedrových kĺbov a minimalizujete riziko ich vykĺbenia. Vždy je tiež potrebne skontrolovať, či má dieťa v šatke alebo nosiči dosť miesta pre dýchanie. Aj cez všetky nespochybniteľné klady nosenia je potrebné držať sa prístupu „všetkého s mierou“. Detskí doktori rozhodne neodporúčajú celodenné nosenie, pre dieťa je dôležité sa aj pretiahnuť a pravidelne meniť polohu. To platí aj pre rodičov. Pokiaľ nosíte dieťa denne niekoľko hodín, zvlášť ak váži 10 kg a viac, váš chrbát vám určite nepoďakuje. Nezabúdajte na pravidelné cvičenie a preťahovanie, inak si ľahko zarobíte na problémy s chrbticou.
Ponuka nosičov aj šatiek je mimoriadne pestrá, najlepšie je asi osobne si vyskúšať, čo vám sadne, a prípadne si nechať poradiť v špecializovanom obchode. Šatky ponúkajú viac typov úväzov aj krásne vzory a materiály, investícia môže byť v rade aj niekoľko sto eúr. Za zhruba 10 € si nosič ale môžete aj požičať.
Začiatočníkov alebo menej zručných rodičov môže pri šatkách trochu zaskočiť zložitejšia technika viazania a nutnosť obratnej manipulácie s kojencom, ktorá je pri nosiči ľahšia.
Výhodou nosičov je zas polstrovaný bedrový pás, ktorý pomáha rodičom udržať vzpriamený chrbát a dobre rozloží váhu dieťaťa. Zapínanie je väčšinou rýchle a praktické, formou praciek. Ich nosnosť býva aj 20 kg. Cena nového nosiča sa pohybuje okolo 100 €, použité zoženiete podstatne lacnejšie. To platí aj u šatiek, s ktorými sa online obchoduje. Z rôznych krásnych vzorov si vyberie naozaj každý. Neviete, ako na to a video návod vám nepomáha? Pre inšpiráciu sa môžete pozrieť na miestne facebookové skupiny, kde sa združujú „nosiaci“ rodičia. Radi vám ochotne poradia, často poriadajú aj spoločné piniky alebo výlety.
Ako sa teda rozhodnúť? Poslúchajte hlavne svoj inštinkt. Rado od okolia môžu byť síce užitočné, ale častokrát nevyžiadané. Každé bábätko aj matka sú jedinečné a každému funguje niečo iného. Umierneným prístupom svojmu dieťatku neuškodíte nosením ani jazdou v kočíku. Vnímajte, čo je pre vás prirodzené a príjemné, a tým sa riaďte bez ohľadu na komentáre alebo odporúčania. Mnohým deťom je nosič alebo šatka nepríjemná, a pokiaľ vás bolí chrbát, bude určite lepšou voľbou kočiarik. Pokiaľ potrebujete mať svoje dieťatko nablízku, voľte šatku, aj keď svokra neveriacky krúti hlavou. Nenúťte seba ani dieťa do niečoho, čo vám nesedí a nájdite si svoju vlastnú cestu.
Text: Linda Vomáčková Foto: Getty Images
Zadajte súťažný kód z kartičky, a zapojte sa do súťaže o skvelé ceny!
Kartička so súťažným kódom je v každej súprave elektronickej ceruzky s knižkou. Kód môžete použiť iba raz, po vyplnení údajov budete zaradení do zlosovania o skvelé ceny. Podrobnosti súťaže nájdete TU.