Otvorenosť je zásadná alebo ako hovoriť s deťmi o sexe

Pre mnohých rodičov sú rozhovory o sexe s vlastnými deťmi stále ťažké a v mnohých rodinách k nim nedochádza vôbec. Deti potom môžu byť zmätené alebo pracovať s najrôznejšími mýtmi a zavádzajúcimi informáciami. To potvrdzujú i pracovníci Linky bezpečia, kde sa často stretávajú s hovormi na intímne témy, pretože deti sa doma hanbia spýtať. Ako ste na tom vy?

Varujem vás – možno sa pri čítaní tohto článku budete červenať. Rovnako ako ja. V priebehu niekoľkých rokov materstva začínam nadobúdať dojem, že hlavnou úlohou detí je nemilosrdne búrať naše predstavy o nás samotných (a prípadne i akomkoľvek rodinnom alebo osobnom programe).

Vždy som si myslela, že nie som ktovieako liberálna a otvorená. Keď ale dcéry pribehli a s nadšeným výrazom mi ukazovali Moju prvú knižku o sexe, ktorú im veľkoryso odkázala staršia sesternica, trochu som stuhla. Nie že by sme už o tom doma nehovorili. Teraz to ale bolo za sprievodu veľmi sugestívnych ilustrácií a bolo jasné, že dievčatá sa s ďalším vyhýbavým tvrdením typu „keď sa majú maminka a ocko veľmi radi“ len tak neuspokoja. A vysvetľujte dvom princeznám škôlkového veku, oblečených vo flitrovaných šatách s jednorožcom, mechanizmus pohlavného styku.

Vymontuj to!

Keď mala staršia dcéra asi dva a pol roka a ja som bola v pokročilej fáze tehotenstva, pochopiteľne ju zaujímalo, ako sa ku mne do brucha to bábätko dostalo. Už vtedy vyžadovala dosť jasné informácie, ale vystačila som si s batoľacím slovníkom a vysvetlila jej, že ocko tam maminke bábätko „namontuje“. Na chvíľu sa zamyslela a potom hovorí“ „A keď ockovi podám náradie, tak ho zas vymontuje?“ Na sestru sa moc netešila, no.

Ale späť k horúcej chvíľke nad knihou. Rozhodla som sa, že im nebudem nič tajiť. Nakoniec sa okolo spojenia spermie s vajíčkom rozpútala celkom zaujímavá debata. Uvedomila som si, že sa červenám zbytočne. Že deťom vôbec nedochádza intímny kontext takejto témy, ani ich neťažia pocity trápnosti. Tie sa asi dostavia až s pubertou. Vo veku 6 a 4 rokov je to pre nich proste len ďalšia téma k preskúmaniu, rovnako ako vesmír alebo dinosaury.

Pristihnutí pri čine

Pokiaľ máte malé deti a nie je ich kam odložiť, pravdepodobne sa trochu premenili i kulisy vášho sexuálneho života. Trojchodovú večeru pri sviečkach a hlboké pohľady do očí nahradila blesková ranná akcia, kedy sa spoza zatvorených dverí ozývajú zvuky sobotnej rozprávky a súrodeneckej hádky. Čo robiť, keď vás deti takzvane pristihnú? S dospievajúcimi sa asi vzájomným rozpakom a pocitom trápnosti nevyhnete, u menších detí je dôležité dať najavo, že sa nedeje nič zvláštneho a vysvetliť im, že divné zvuky k maznaniu dospelých patria. Podľa psychologičky Radky Liebezeitovej je potreba deti uistiť, že si rodičia navzájom neubližujú, ale tiež si pohovoriť o intimite a o tom, že i my dospelí potrebujeme niekedy byť len spolu ako partneri, bez vyrušovania.

Nie je sa za čo hanbiť

Otvorenosť odporúčajú i psychológovia. A netýka sa len mechanizmu výroby detí, ale i súvisiacich tém, ako je napríklad homosexualita. Pokiaľ si na výklad netrúfate sami, môžu vám pomôcť už zmieňované knižky – napríklad krásne ilustrovaný a vtipný Princ a princ. Pre staršie deti je na trhu výborný komiksový román Srdcerváči, ktorý si s chuťou prečítajú i dospelí.

Ochota rodičov chovať sa pred deťmi prirodzene pomáha rozvíjať zdravé sebavedomie a pozitívny vzťah k vlastnému telu. Túto rannú investíciu ocenia vaši potomkovia hlavne v období dospievania, kedy sa rada dievčat, ale i chlapcov stretáva s najrôznejšími poruchami potravy alebo naopak obezitou. Je to krehké a náročné obdobie, a keď k tomu pridáme hormonálny kokteil, ktorý tínedžeri dostávajú od prírody v plnej paľbe, môže dobrá informovanosť a prirodzené sebaprijatie zafungovať ako stabilný základ pre rozkolísanú pubertálnu psychiku a sebavedomie.

Text: Linda Vomáčková Foto: Getty Images

 
 

CHCETE SA ZAPOJIŤ DO SÚŤAŽE?

Zadajte súťažný kód z kartičky, a zapojte sa do súťaže o skvelé ceny!

Kartička so súťažným kódom je v každej súprave elektronickej ceruzky s knižkou. Kód môžete použiť iba raz, po vyplnení údajov budete zaradení do zlosovania o skvelé ceny.
Podrobnosti súťaže nájdete TU.

SKVELÉ, KÓD JE V PORIADKU! TERAZ UŽ LEN VYPLŇTE ÚDAJE PRE ZAPOJENIE DO SÚŤAŽE!

Údaje označené hviezdičkou sú povinné *