ROZPRÁVKOVÉ UČENIE (ALBI – KÚZELNÉ ČÍTANIE)

Interaktívne hovoriace knihy Albi sú v našej domácnosti dennodennou súčasťou. Častokrát si knihu vyberie Matejko sám a už iba počujem, ako sa zapína hovoriace pero. Naposledy nám do série pribudla kniha Rozprávkové učenie a dnes vám ju predstavím.

Celou knihou bude deti sprevádzať škriatok Rarášok. A môžete mi veriť, že detičkám poukazuje všetko potrebné, čo by mali v predškolskom veku ovládať. Kniha začína v izbe, kde si prezrieme všetky hračky , nábytok či pastelky. Neskôr Rarášok pomôže mamičke v kuchyni. Vďaka priloženiu pera na predmety sa deti naučia, čo sa v kuchyni nachádza. U nás doma sa najdlhšie zdržiavame pri dvojstránke s dvorom. Matejko miluje zvieratká a tu na gazdovstve ich je neúrekom. Ďalšou zaujímavou témou je obchod. Deti spoznajú rôzne potraviny od pečiva cez syry až po zaváraniny.

Niečo úplne nové bola pre nás téma divadla. Zatiaľ sme ešte v divadle neboli. Matejko ho začal spoznávať prostredníctvom knihy. Čo bolo treba, to som mu vysvetlila. Otázky prišli aj pri téme škôlky. Tú už poznal o niečo viac. Často býva aj v iných knihách a okolo jednej pravidelne chodíme. Vie, že jedného dňa tam bude chodiť s inými deťmi. Páči sa mi, že vďaka tejto knihe ľahko zistí, že škôlky sa nemusí báť. Vidí, že deti sa tam hrajú.

Veľmi zaujímavou a dôležitou témou je návšteva u lekára. Opäť ukazuje deťom, že sa nemajú čoho báť. Aj vďaka Raráškovi to už pri ďalšej návšteve lekára bude pre ne ľahšie. Poslednou témou je záhrada, ktorá je u nás veľmi obľúbená. Nám syn pomáha v záhradke bežne, ale novinkou boli pre neho napríklad úle.

Ak si myslíte, že v knihe je toho viac ako dosť, tak to ešte stále nie je všetko. Na každej dvojstrane je lišta, ktorá deti naučí niečo nové, alebo si zopakujú, čo už vedia. Sú to farby, tvary, čísla, protiklady, časti tela, činnosti v záhrade a časti dňa či smery. Práve posledné dve sú pre mňa najväčším prínosom. Matej zatiaľ nevie čo znamená ráno či na obed. Vďaka slniečku a vysvetleniu, ktoré v knihe je, sa to čoskoro naučí. Smery sú síce iba „nad, na a pod“, ale pre malého človiečika to stačí.

Čo sa týka interakcií, v tejto knihe si ich deti užijú neúrekom. Okrem klasického pomenovania predmetov sa mi veľmi páči pri každej téme rozprávka. Tá je vždy poučná a presne o tom, o čom sa deti majú učiť. Informácie sa k nim dostanú aj podvedome. Či už sú to farby alebo protiklady. K tomu všetkému nechýba ani chytľavá pesnička.

Veľmi nás vždy bavia kvízy. V tejto knihe sú hneď tri rôzne druhy. Prvým sú hádanky a tie Mateja bavia najviac. Zozačiatku síce nerozumel o čo ide. Postupne však zistil, že keď bude pozorne počúvať a trochu porozmýšľa, odpoveď nájde. Pokiaľ sa mi zdalo, že hádanke nerozumie, snažila som sa povedať mu ju inými slovami. Vtedy už väčšinou uhádol. Ďalší kvíz sa venuje bočnej lište, kde sú témy farieb, protikladov, smerov a podobne. Niektoré otázky sú ľahšie, iné ťažšie. Posledným druhom kvízu je klasické ukazovanie predmetov. Čo oceňujem, že dieťa sa môže pomýliť dvakrát a ešte vždy má jeden pokus. Pretože občas sa môže stať, že dieťatko odpoveď vie, ale ťukne vedľa. Je to skvelé cvičenie aj na jemnú motoriku.

Kniha Rozprávkové učenie je mimoriadne vydarená. Vhodná pre deti od troch rokov a s týmto vekom aj súhlasím. Matej má teraz tri roky. Niektoré veci z knihy už vedel bez pomoci, niektoré sa vďaka knihe spolu učíme. Opakovania farieb a tvarov nikdy nie je dosť. Navyše sa pred škôlkou stihne naučiť časti dňa či protiklady. A to všetko vďaka milým rozprávkam a pesničkám a v neposlednom rade kvízom, ktoré ho bavia najviac. Netreba zabudnúť spomenúť ani príjemné hlasy Danice Jurčovej a Lukáša Kostelného. Hravou a zábavnou formou sa deti naučia veľa nového. Okrem toho má kniha krásne ilustrácie a tie ku knihe zlákajú nielen deti, ale mnohokrát aj rodičov.

Knihu kúpite na eshope Albi:

https://eshop.albi.sk/hovoriaca-kniha-rozpravkove-ucenie/
Titul: Rozprávkové učenie
Text: Zuzana Pospíšilová
Ilustrácie: Daniela Skalová
Nahovorili: Denisa Jurčová, Lukáš Kostelný
Rok vydania: 2020
Vydavateľstvo: Albi
Foto: Drominička
Originál dostupný na Drominickacita.sk.

 
 

CHCETE SA ZAPOJIŤ DO SÚŤAŽE?

Zadajte súťažný kód z kartičky, a zapojte sa do súťaže o skvelé ceny!

Kartička so súťažným kódom je v každej súprave elektronickej ceruzky s knižkou. Kód môžete použiť iba raz, po vyplnení údajov budete zaradení do zlosovania o skvelé ceny.
Podrobnosti súťaže nájdete TU.

SKVELÉ, KÓD JE V PORIADKU! TERAZ UŽ LEN VYPLŇTE ÚDAJE PRE ZAPOJENIE DO SÚŤAŽE!

Údaje označené hviezdičkou sú povinné *