Spievankovo má hneď niekoľko dôvodov na oslavu!

Kúzelné čítanie od Albi očakáva nový prírastok do rodiny hovoriacich kníh pre deti. A veru, je sa na čo tešiť! Hrať sa, spievať, tancovať, zabávať sa i učiť, sa deti nebudú s nikým iným než s Máriou Podhradskou a Richardom Čanakym alias Spievankou a Zahrajkom z obľúbenej rozprávkovej krajiny Spievankovo. Tak čo, už sa aj vy neviete novej knihy dočkať? 

Poďte sa pozrieť na to, ako a prečo kniha vznikla a čo v nej detských čitateľov čaká.

Stretli sa dva detské hravé koncepty Spievankovo a Kúzelné čítanie. Žiaden nápad sa ale nezrodí len tak. Ako vznikol nápad vytvoriť hovoriacu knihu Spievankovo z edície Kúzelné čítanie?

Nápad spojiť jedinečnosť hovoriacej knihy so Spievankovom mala naša manažérka Ivka Brunová, ktorá má doma dve malé deti. Tie Kúzelné čítanie doslova milujú a nosia ho všade so sebou. Kreslené podoby Spievanky a Zahrajka deti z klasických kníh poznajú a keďže je Spievankovo hlavne o hudbe a pesničkách, toto spojenie ponúka aj pre nás nový, vzrušujúci rozmer. Boli sme nadšení, že vzniklo nádherné spojenie – niečo výnimočné, z čoho sa všetci veľmi tešíme.

Deti na celom Slovensku sa na knihu zaiste veľmi tešia. Prezradíte nám, o čom kniha bude?

Nová kniha bude o dobrodružnom pátraní po miznúcich veciach v Spievankove. Navštívime spolu tajné miesta, ktoré ste ešte nevideli. Budeme pretekať, zahráme sa na pirátov, potápačov aj na skrývačku. Naučíme sa napríklad o zdravej zelenine a ovocí, bylinkách, farbách aj športe... V knihe je veľa vtipných momentov, veľa prekvapení a na konci aj spoločenská hra, pri ktorej rozlúskneme záhadu.  A hlavne - si spolu dobre zaspievame. Na každej strane sme ukryli špeciálny spievankovský hudobný nástroj, pomocou ktorého si môžete zahrať vlastnú pesničku!

Stretnú sa v nej deti so svojimi obľúbenými postavičkami, ktoré poznajú z vašich pesničiek, filmov a koncertov?

V knihe, okrem nás dvoch, deti nájdu svoje obľúbené postavičky, ktoré už poznajú. Prekvapením bude záhadný lišiak DaVinco, ktorý je v Spievankove novým obyvateľom. Myslíme, že ich bude veľmi baviť aj Mravček Tárajček, ktorý nielen rád rozpráva, ale ešte radšej sa schováva. A vtáčik, ktorému sme dali meno Miestny Rozhlas, pretože jeho hlavnou úlohou je lietať po celom Spievankove a zbierať najnovšie klebety. Na každej strane čaká deti prekvapenie, ale to už neprezradíme.

Kniha je popretkávaná viac ako 200 úryvkami piesní z vášho repertoáru. Čakajú na deti pesničky, ktoré poznajú, alebo aj nejaké úplne nové, vytvorené len pre túto knižku?

Spievankovo je krajina hudby. A táto kniha bude hlavne o hudbe a piesňach. Obľúbené pesničky, ktoré už deti poznajú, sme pekne zakomponovali do deja. Máme radosť, že sa nám podarilo špeciálne pre túto knihu vytvoriť viac ako 100 nových piesní. Už čoskoro si budete môcť s nami zaspievať pesničku napríklad o cvikli, strome, plavkách, či pirátoch... Na čo sme hrdí, je zhudobnený tajný recept Macka Lacka, podľa ktorého si môžete spolu s deťmi upiecť skutočnú dobrotu. Budeme radi, keď nám dáte potom vedieť, ako vám chutila.

Spievankovo má za sebou už mnoho veľkých projektov. V čom bola tvorba knihy pre vás výnimočná?

Bolo to úžasné dobrodružstvo, ktoré trvalo presne 9 mesiacov. Na jeho začiatku sme vôbec netušili, koľko práce za tým bude. Výnimočné to bolo hlavne samotnou tvorbou, tým procesom. Keď pracujeme na novej rozprávke, má to svoju postupnosť. Najprv vymyslíme tému, scenár, potom sa pracuje na kostýmoch, kulisách a natáča sa. S touto knihou to bolo iné. Dlho sme nevedeli prísť na to, čo bolo skôr – či vajce alebo sliepka. Zistili sme, že musíme obrázky a dialógy tvoriť súčasne, že jedno nemôže predchádzať druhému. Z toho vznikli pravidelné spoločné večerné telefonické „dumy“, kde sme všetci spolu vymýšľali detaily – v obrázkoch aj v textoch. Najvzrušujúcejšia fáza bola nahrávanie v štúdiu, či už piesní alebo textov, pretože sme videli, ako nám obrázky doslova ožívajú pod rukami.

Spolupracujete s profesionálmi z mnohých odvetví. Kto všetko sa na vzniku knihy podieľal?

Veľká vďaka patrí všetkým, vďaka ktorým mohla kniha vzniknúť. Ďakujeme Lenke Tomešovej, našej dvornej scenáristke, ktorá napísala do knihy úžasné vtipné texty (všetky vo veršoch) a Kristíne Hroznovej, našej ilustrátorke, za krásne farebné a vtipné obrázky. Spievanka a Zahrajko zhudobnili  a naspievali vybrané state do piesní aj nahovorili viaceré postavičky. Vynikajúci klavirista Mirko Peniak spolu s bubeníkom Dodom Dolinkom nahrali nové piesne. Tešili sme sa na čas v štúdiu s Miškom Hudákom, ktorý je rozprávačom knihy, aj si zahral viaceré vtipné zvieratká. Pri mikrofóne sa vystriedali detičky, väčšie i menšie, lebo sme chceli, aby sa z knihy aj deti prihovárali deťom. Produktová manažérka Albi, Katka Kočutová, bola veľmi ochotná vždy pomôcť dobrou radou a skúsenosťami, keď sme v tvorbe blúdili. A v neposlednom rade Ivke Brunovej, ktorá bola motorom celého procesu a jeho kreatívnou súčasťou.

Tvorba knihy, a ešte k tomu hovoriacej, je určite veľmi časovo náročná. Stretli ste sa počas tohto času s niečím, čo vás prekvapilo alebo poriadne rozosmialo?

Mali sme veselo. Pri vymýšľaní mini-príbehov na každej strane sme sa snažili urobiť radosť aj dospelým. Veríme, že si naše vtipné „dospelácke“ odkazy nájdete a budú sa vám páčiť. Najviac sme sa nasmiali práve s Miškom Hudákom v štúdiu pri nahrávaní jeho dialógov. Je to skvelý herec s bezodnou studnicou vtipov na všetky témy.

Kedy sa môžu deti tešiť na pripravovanú knihu Kúzelného čítania Spievankovo?

Momentálne je kniha vo výrobe, sme nesmierne zvedaví na výsledok a tešíme sa na jeseň, kedy ju budeme môcť držať v ruke. Veríme, že sa vám bude páčiť.

Kúzelné čítanie je na Slovenskom trhu od roku 2015. Aj Spievanka a Zahrajko sú rodičmi! Zažili ste obdobie, počas ktorého sa vaše deti hrali s hovoriacimi knihami?

Naše deti sú staršie, preto nemali až takú možnosť dostatočne sa pohrať s Kúzelným čítaním. Veľmi oceňujeme tento skvelý nápad, umožniť deťom rozvíjať si vedomosti, zmysluplne tráviť čas s knihou a posúvať hranice fantázie.

Spievankovo práve oslavuje svoje 20.výročie? Vyrástla na vás celá generácia detí. Aký máte z toho pocit?  

Cítime vďačnosť. Bez všetkých úžasných rodičov, ktorým záleží na svojich deťoch, by sme tu neboli. Ďakujeme vám všetkým, ktorým záleží na kvalite hudby, ktorú púšťate svojim deťom, pretože tá formuje ducha aj osobnosť. Je to veľmi príjemné zistenie, keď vás zastavujú mladí rodičia, ktorí vravia, že sme boli ich idolmi. A ďakujú nám, že naše pesničky ich sprevádzali krásnym detstvom plným fantázie. Spievajte si, tak bude Spievankovo večné. Hudba má dušu a lieči.

Text: Mária Podhradská, Ivana Šulganová
Foto: štúdio Dynameet

 
 

CHCETE SA ZAPOJIŤ DO SÚŤAŽE?

Zadajte súťažný kód z kartičky, a zapojte sa do súťaže o skvelé ceny!

Kartička so súťažným kódom je v každej súprave elektronickej ceruzky s knižkou. Kód môžete použiť iba raz, po vyplnení údajov budete zaradení do zlosovania o skvelé ceny.
Podrobnosti súťaže nájdete TU.

SKVELÉ, KÓD JE V PORIADKU! TERAZ UŽ LEN VYPLŇTE ÚDAJE PRE ZAPOJENIE DO SÚŤAŽE!

Údaje označené hviezdičkou sú povinné *