V edícii Tolki zatial vyšli 2 tituly: My First Colours and Shapes pre menšie deti vo veku 3- 7 rokov a Animal Kingdom pre vek 5-12. úplne ideálne, pretože mám deti vo veku 3,5 roka a 11 rokov.
Keď som dostala možnosť spoznať bližšie túto hovoriacu knižku od Albi neváhala som ani minútu.
Hovoriace knihy som poznala už predtým, keďže sme ich mali so synom keď bol menší. Poznáme fungovanie, a preto nebolo zložité pre nás nahrať si do pera nové súbory, aby sme mohli knihy „čítať“.
Keďže knižka je celá po anglicky, nie je možné hneď od začiatku nechať dieťa s ňou pracovať samé. Nemám na mysli to, že by bolo potrebné prekladať dieťaťu, ale skôr mu ukázať čo všetko kniha dokáže a až následne nechať dieťa, aby samé s perom objavovalo nové veci a učilo sa nové slovíčka.
Keďže dcéra má iba 3,5 roka, venovali sme sa spoločne iba jednoduchším pojmom a konceptom. Poznáme už farby aj tvary, takže pre nás práca s knihou bola hlavne o spájaní toho, čo už vieme. Napríklad hľadať dané farby na obrázku – green car, yellow sun.
Krátke video hry dcéry pri učení farieb si môžete pozrieť TU.
V knižke sú situácie, v ktorých sa s farbami a tvarmi dieťa bežne stretáva – vo svojej izbe, v kuchyni, v zábavnom parku, na farme.
Jednotlivé strany začínajú základnými farbami a tvarmi, a postupne sa pridáva viac farieb aj viac tvarov.
Video s učením tvarov si môžete pozrieť TU.
Dieťa je s knižkou ponorené priamo do angličtiny, nepočuje slovenčinu. Pre maminky, ktoré nevedia po anglicky, to môže byť trošku výzva, ale keďže ikonky sú také isté ako na slovenských knižkách (Moje prvé farby a tvary), dá sa podľa nich ľahko zistiť, aká je úloha.
Často ma oslovujú maminky, ktoré si nie sú isté vo svojej výslovnosti. Pre ne je táto knižka úplne ideálna, lebo sa môžu spoľahnúť na krásnu výslovnosť, ktorú budú počuť z pera a môžu si byť isté, že deti sa naučia správne vyslovovať. Dokonca aj maminky môžu s deťmi opakovať a naučiť sa správnu výslovnosť.
Čo ma celkom zaujalo je bežná rýchlosť hovoreného slova – deti si postupne zvyknú. A keďže knižku editoval rodený hovorca, vidno tu aj možnosti ako sa priblížiť reálnemu anglickému svetu – ja som dcéru vždy učila slovíčko pencil (ceruzka) ale tu budete počuť crayon (to som si vždy myslela že sú skôr voskovky). Je ale pravdepodobné, že deti v anglicky hovoriacich krajinách maľujú viac voskovkami ako klasickými farbičkami.
Našu hru s farbičkami si môžete pozrieť na videu TU.
Deti na naučia najskôr základné slovíčka a neskôr si môžu vypočuť doplňujúce informácie. Nahraté sú aj krátke dialógy medzi deťmi, či zvuky zvieratiek. Kvízy sú trošku náročnejšie, ale ak ich robíte spolu s deťmi, deti sa postupne naučia aj zložitejšie vety a spojenia.
Okrem slovenských detí môže byť knižka zaujímavá aj pre deti anglicky hovoriace.
Je to anglická verzia knihy Svet zvierat. Pre deti vo veku 11 rokov – 5.ročník to môže byť zaujímavé spestrenie a získavanie poznatkov, nakoľko na biológii preberajú zvieratá žijúce v rôznych typoch krajín – les alebo voda, pole, a na geografii zase rôzne typy podnebí so zvieratami a rastlinami – savany alebo dažďový prales. Deti sa môžu zaujímavým spôsobom naučiť pomenovania zvierat a zároveň sa dozvedia doplňujúce informácie.
Knižka je poučná nielen pre slovenské deti. Je plná faktov a ja sama som sa z tejto oblasti dozvedela po anglicky veľa nového – a samozrejme aj nové slovíčka.
Kniha obsahuje kompletné názvy zvierat v angličtine. Bežne vieme, že žralok je shark, ale tu dostanete v angličtine cely názov: blacktip reef shark. Minimálne zo slova shark dieťa rozumie, ktoré zviera má označiť. Zároveň ale počuje celý názov a rozšíri si slovnú zásobu. V knihe je najskôr možné zoznámiť sa s pojmami a potom sa „otestovať“ v rôznej úrovni kvízu – od jednoduchej verzie typu FIND the African bufallo... až po napr. FIND the animal that has spines on its tail....
Môj syn sa určite hneď po prvom hraní naučil nové slovíčka – clownfish, sea turtle (poznal turtle ale začal používať sea turtle) a veľmi sa mu páčilo hádanie zvukov, ktoré zvieratá vydávajú. Zvuky sú autentické a rozmanité.
Video s Jakubom si môžete pozrieť TU.
Text: Mgr. Silvia Holéczyová
Spoluzakladateľka kreatívno-vzdelávacieho centra Fabrička
Expert na jazykové vzdelávanie detí, autorka projektu Talentíky na jazyky
Foto: Silvia Holeczy
Zadajte súťažný kód z kartičky, a zapojte sa do súťaže o skvelé ceny!
Kartička so súťažným kódom je v každej súprave elektronickej ceruzky s knižkou. Kód môžete použiť iba raz, po vyplnení údajov budete zaradení do zlosovania o skvelé ceny. Podrobnosti súťaže nájdete TU.